پارکینگ ایده آل

پارکینگ ایده آل

 

پارکینگ ایده آل

تجربه خرید در مراکز تجاری تقریبا با خودروی شخصی همراه هست، خصوصا در کشور ما که حمل و نقل عمومی سهم کوچکی دارد و همچنان مردم به استفاده از خودروی شخصی تمایل نشان می دهند. پس اگر به دنبال بازدید کننده و مشتری برای مجتمع تجاری تان هستید، بهتر است فکری برای پارکینگ آن بکنید. می دانم که احتمالا آرزو می کردید این پنج طبقه پارکینگ را هم تبدیل به واحد تجاری یا سالن سینما یا حتی فود کورت می کردید و آن ها را هم اجاره می دادید!! اما قبول کنید که بدون پارکینگ مناسب، مشتری در دراز مدت ترجیح خواهد داد به مجتمع های دیگر برود تا مجتمع شما.

پارکینگ را تامین کردیم، حالا چی؟

اما اگر طبق برآورد های بازدید (ارائه شده توسط مشاور طراح) عمل کردید و کل پنج طبقه پارکینگ را هم – علیرغم میل باطنی تان – در مجتمع فراهم کرده اید، کار تمام نشده است، چون هنوز با پارکینگ ایده آل فاصله دارید. اما اصلا ببینیم پارکینگ ایده آل چی هست؟

پارکینگ ایده آل

شاید شرکت هایی که در کار تجهیز مدیریت پارکینگ باشند، به شما توصیه کنند که حتماً باید از سیستم های پیشرفته ی هدایت خودرو در پارکینگ استفاده کنید تا یک “پارکینگ ایده آل” داشته باشید. شاید هم عده ای به نور LED، سیستم های تهویه پیشرفته، و حتی کف اپوکسی و دیوار های سرامیک شده اشاره کنند، و به قول معروف، روی دست شما خرج بگذارند؛ اما “پارکینگ ایده آل” از دید ما (و صد البته از دید مشتری) لزوما این ها نیست.

واقع بین باشید! تقریبا تمامی برند هایی که در مجتمع شما هستند، در مجتمع های دیگر هم کم و بیش پیدا می شوند. پس ابتدا این سوال میلیون دلاری را از خودتان بپرسید که قرار است نقطه تمایز شما با مجتمع های دیگر در چه باشد؟! شاید به این نتیجه برسید که پارکینگ، بخش مهمی از نقطه تمایز شما را تشکیل می دهد…

خودتان را جای مشتری بگذارید! آیا وقتی مشتری برای ورود به مجتمع شما 15 دقیقه معطل می شود و برای خروج (مثلا در روزهای تعطیل و در پایان سانس سینما) هم باید 40 دقیقه توی صف باشد، حس خیلی خوبی پیدا می کند و با خود قرار می گذارد که حتما هفته ی آینده هم به مجتمع شما سری بزند تا در ترافیک ورود و خروج آن، خوش بگذراند؟!

اگر پارکینگ شما همواره پر باشد، در دراز مدت این پیام را به مشتریان منتقل می کند که مجتمع فلان، جای پارک ندارد! و به همین سادگی، شما در طولانی مدت، مشتریان خود را از دست خواهید داد. (در این سلسله مقالات، خواهیم دید که پارکینگ شما می باید تا حد امکان جریان متعادلی از ورودی و خروجی داشته باشد تا همواره پاسخگوی نیاز مراجعین باشد)

اصلاً فرض کنید که کف پارکینگ را هم اپوکسی کرده اید و با سنسور های هدایت و چراغ های سبز و قرمز، جلوه ی خاصی به پارکینگ داده اید، اگر رفتار پرسنل پارکینگ با مراجعان محترمانه نباشد، خاطره بدی از کل مجتمع در ذهن مشتریان باقی می ماند (توجه دارید که پارکینگ، اولین و آخرین نقطه برخورد مشتری با مجتمع شما است و لذا اولین تاثیر و آخرین تصویر، از پارکینگ خواهد بود)

تازه اگر تمام مشکلات فوق را حل کنید، مشکل دیگری پیش می آید و آن اینکه همسایه ها می آیند و در پارکینگ شما پارک می کنند! و یا عزیزانی که برای مدت طولانی می خواهند به سفر بروند، خودروی گران قیمت شان را در پارکینگ مسقف و امن (و ارزان!) شما پارک خواهند کرد؛ و بدین ترتیب، مجتمع شما از فضای پارک مختص مشتریان خود محروم می شود و درآمد کلی مجتمع شما کاهش می یابد.

جمع بندی

مثال های فوق به خوبی نشان می دهند که در یک پارکینگ ایده آل و مطلوب، فارغ از اینکه چه سیستم های هوشمند و پیشرفته ای در آن به کار گرفته باشیم، به دنبال بهبود پارامتر های کیفی زیر هستیم:

  • کاهش زمان ورود و خروج به/از پارکینگ
  • مقابله با رسوب خودرو در پارکینگ
  • تکریم مشتریان توسط پرسنل آموزش دیده و خوش برخورد
  • حذف ترافیک مزاحم و جذب مشتریان واقعی مجتمع
  • و شاید از همه مهمتر، اینکه پارکینگ در کنار سایر فعالیت های مجتمع (اعم از تجاری، اداری، سینما، فود کورت، شهربازی، سالن همایش و …) نقش ایفا کند و حلقه ای از زنجیر به هم پیوسته ی مارکتینگ کل مجتمع باشد.

در مقاله های بعدی در این خصوص و درباره ی نحوه مدیریت پارامتر های کیفی پارکینگ، بیشتر حرف می زنیم…

نویسنده: حمید معماریان، مدیرعامل سامان پارک

برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.